Ekin Koleji - İzmir -
EN  |  TR 
 Okul Öncesi
İlkokul
Ortaokul
 İlkokul Eğitim-Öğretim   Yabancı Diller   PDR   Projeler    Sınav Tak.   Kayıt   Veli El Ktb.   Yemek   Grş. Sa.   

  Veli El Kitabı
  Velilerden Beklediklerimiz
  Disiplin Anlayışı
  Öneri/Sorun Süreci
  Sık Sorulan Sorular
  Öğrenci Sorumlulukları
  Kurallar
  Kıyafet Yönergesi
  Öğrenci Dolabı/Kayıp Eşya
  Harçlık ve Telefon
  Geziler
  Beslenme
  Revir-Ulaşım-Güvenlik

 Sık Sorulan Sorular

1. Ekin’de okul ne zaman başlar ve biter?
Ekin’de günümüz 09.00’da başlar ve 16.40’ta sona erer.

2. Günde ve haftada kaç saat ders yapılır?
Cuma günleri 8 ders, diğer günler 9 ders yapılır ve haftada 44 saat ders yapılır.

3. Dersler ve teneffüsler kaç dakikadır?
 • Derslerimiz 40 dakika, 1. teneffüslerimiz 15 dakika ve diğer teneffüslerimiz 10 dakikadır.
 • 1. teneffüs ana sınıfı ve 1.2.3.4. sınıflarımıza kahvaltı servisi yapılır. Ana sınıflarımızın akşamüzeri ek kahvaltıları vardır.
 • Öğlen aralarımız ana sınıfı 1-4 için ayrı, 5-8 için ayrı saatlerdedir. 9 ders saati olan günlerde 40 dk diğer günler 50 dk’dır.

  4. Çocuğum 1 haftada hangi dersleri alacaktır? Derslerimiz; akademik dersler, branş dersleri, serbest etkinlikler ve kulüpler olarak yapılandırılır. Her sınıfın farklı programı vardır. Sınıflara göre aşağıdaki çizelgeden dersleri görebilirsiniz.
  Ayrıca ders programımızı güçlendiren ek uygulamalarımız, ders içi ve dışı etkinlikler, gösteriler, sosyal hizmet programları, geziler olarak planlanır.

  5. Çocuğum tüm derslerini sınıfta mı alır?
  Öğrencilerimiz ana ders öğretmenleri ile yaptıkları dersleri sınıflarında alır. Bunlar sınıf öğretmeni ve akademik ders öğretmenleri ile yaptıkları derslerdir. Branş dersleri için ise her branş için ayrılmış atölye ya da salonda derslerini yaparlar. Küçük sınıflarda öğrencilerimiz öğretmenleri tarafından sınıflarından alınıp sınıflarına bırakılırlar.

  6. Çocuğuma okulda ne tür eşyalar gerekir ve bunları nereye koyar?
 • Öğrencilerimiz için gereken malzemeler sene başında liste olarak sizlere ulaştırılır. Bunlar okul açıldığında ilk hafta içinde tamamlanmalıdır.
 • Her öğrencimize kendisinin kullanacağı bir dolap verilir. Bu dolabı düzenli ve temiz kullanmak kendi sorumluluğundadır.
 • Öğretmenlerimiz sene başında hangi kitap ve defterlerin okulda bulunması gerektiğini açıklar. 2. Dönem için gerekenler evde kalabilir. Öğrencimiz ödevleri için gerekenleri çantasına alır. Diğer malzemeleri dolabında kalır.
 • Resim dersleri için dosyalarını sınıflarında saklarlar. Dersten önce sınıfa götürüp ders sonrası yine sınıflarına getirmeleri kendi sorumluluklarıdır.
 • Beden eğitimi dersleri için de programdaki ders günlerine göre gerekli malzemelerini yanlarında getirmeleri gerekir. Gün sonunda da tekrar evlerine götürürler.
 • Öğrencilerimizin her eşyasına öğrenci adı, soyadı ve sınıfı yazılmalıdır. Formaların karışması, unutulması, eşofmanların kaybolması gibi durumlarda kolayca bulunmasını sağlar.
  Aksi takdirde okulumuz tarafından sorumluluk kabul edilmeyecektir.
 • Okula oyuncak, elektronik alet, süs eşyası gibi eşyalar getirildiğinde yönetim tarafından alınıp, aile teslim alana kadar saklanır.
 • Okul eşyalarının çok ses çıkaran teneke kalem kutular, ya da ilgiyi dağıtan çizgi film karakterli çanta ve eşyalardan seçilmemesi gerekmektedir. Öğrenciler arasında rekabet oluşmasına sebep olan bu tür eşyalara gerek görülürse öğretmenlerce ailelere teslim edilmek üzere el koyulur.

  7. Çocuğumun gün içinde üstü başı kirlenirse ne olur?
  Anasınıfı, 1., 2., 3. Sınıflarımızın yanında yedek kıyafetler bulunması gerekir. Bunlar bir takım iç çamaşırı, bir takım eşofman ve yedek bir terlik, panduf ya da ayakkabıdır. Sınıf öğretmenleri tarafından öğrenci dolaplarında saklanır. Kullanıldığı günün hemen sonrası yedek bir başka takım gönderilmesi gerekir. Özellikle küçük sınıflarda tuvalet temizliği, aşırı terleme, üzerine yiyecek içecek dökülmesi ya da bahçede oynarken kirlenme nedenleri ile çok sık yedeklere ihtiyaç duyulmaktadır. Yedek kıyafetinin ailelerce yakın takibi gerekmektedir. Aksi takdirde ortaya çıkan durumlarda öğrenciye eşya getirilmesi için aile aranır.

  8. Çocuğumun eşyası kaybolursa nereden bulacak?
  Okulumuzda kayıp eşyalar için bir bölüm ayrılmıştır. İsimsiz eşyalar buralarda saklanmaktadır. Yemekhane, servis, spor salonu, bahçe gibi alanlarda unutulan eşyalar burada toplanır. Müdür yardımcılarından konu ile ilgili yardım alabilirsiniz. Öğrencilerimizin her tür kıyafet ve malzemesine isim soyadı ve sınıf yazılmalıdır. Bu sayede bulunan tüm eşyalar sahiplerine ulaştırılır.

  9. Çocuğum acıktığında nereden nasıl yararlanabilir?
  Dolaplarında su dışında yiyecek ve içecek bulundurulması hijyen yönünden zararlıdır. Okulda eğitim binası içine yiyecek sokulmasına izin verilmez. Öğrencilerimizin akşamüzeri yemek için yanlarında getirebilecekleri küçük paketli kek, bisküvi tarzı yiyecekleri ve meyve suları da çantalarında özel paketlerde saklanıp teneffüslerde tüketilebilir. Bunların dolaplara, çantalara dökülmesi teneffüs içinde çözülemeyecek durumlar yarattığından duruma hassasiyet göstermeniz bizim için çok önemlidir. Özellikle kokulu, yağlı, diğer öğrencilerimizin fazla ilgisini çekebilecek yiyecek ve içeceklerden kaçınılmalı ve daha çok meyve ve poğaça, kek tarzı kuru yiyecekler gönderilmesi tercih edilmelidir.
  Kantin kullanımı için sabahtan küçük sınıflara izin verilmez. Sadece su alabilirler. Kahvaltı yapacakları için yemekhanede gereken her şeyi bulabilirler. Öğle tatilinde yemeklerini öğretmenleri ile beraber yiyeceklerdir. Aç kalmadan, masadan belli bir oranda yemek yedikten sonra kalkmalarına izin verilir. Öğleden sonra da kantinden ancak bir su ve yanında yiyebilecekleri kek ya da bisküviye yetecek kadar para bulundurmaları gerekir. 10. Çocuğum gün içinde rahatsızlanır ya da kaza geçirirse ne olur?
  Öğrencimizin rahatsızlığını belirtmesi ya da öğretmeni tarafından fark edilmesi ile okul hemşiremize bilgi verilir. Bundan sonra takibi hemşire tarafından yapılır ve durumla ilgili olarak size bilgi aktarılır.
  Düşme, burkma, çarpma gibi küçük kazalarda hemşiremiz ilk müdahaleyi yaparak ailemizi bilgilendirir. Gerekli durumlarda aile onayıyla yakın sağlık kuruluşlarına ulaştırır.
  Detaylı bilgi sağlık hizmeti bölümümüzde açıklanmaktadır.

  11. Çocuğumla gün içinde nasıl iletişim kurabilirim?
  Güvenlik gereği öğrencilerimizin cep telefonu getirmelerini doğru bulmuyoruz. Bunun için iletişim gerektiğinde okul sekreterlerimizi ya da sorumlu müdür yardımcımızı arayarak yardım alabilirsiniz. Okul servislerinde servis hostesinin telefonundan yararlanabilirsiniz ancak çocuğunuzun aramasına izin verilmez. Çok önemli durumlarda okul sonrası haberleşmek için sorumlu müdür yardımcısının bilgisi ve onayıyla ve sabah müdür yardımcısına teslim edilip akşam alınmak üzere bir ya da birkaç gün cep telefonu getirmesine izin verilebilir.
  Çocuğunuz sizinle iletişim kurmak istediğinde sorumlu müdür yardımcısına gerekçesini açıklayarak yardım alabilir. Önemli bir gerekçe olmadıkça aramalarına izin verilmez. Ancak teneffüslerde okul bahçemizde bulunan ankesörlü telefonu kullanmalarına izin verilir.

  12. Çocuğum okulda sorun yaşarsa ne yapmalıdır?
  Çocuklarımız sene başında okul yöneticileri ve öğretmenleri tarafından her türlü kural ve uygulama hakkında bilgilendirilirler. Çocuklarımız acil durumlarda öncelikle sınıf öğretmenlerine, teneffüslerde nöbetçi öğretmenlerine ve her zaman müdür yardımcılarına ya da etraftaki bir yetişkine başvurarak yardım isteyebilirler. Genel olarak yaşadıkları bir sıkıntı için sınıf öğretmenleri, rehberlik birimi ya da müdür yardımcılarından yardım alabilirler.
 • SEYREK KAMPÜS

  İnönü mah. 9 Eylül cd.
  No: 124 Seyrek / Menemen

  Tel: 444 35 76

  Fax: 0232 844 74 84
  e-Posta: info@ekin.k12.tr
  ATAŞEHİR KAMPÜS

  Ataşehir Mahallesi
  8019/21 Sokak No:37
  Çiğli - İZMİR

  Tel: 444 35 76

  Fax: 0232 329 10 78
  e-Posta: info@ekin.k12.tr
  KISA YOLLAR

  Neden Ekin?
  Temel İlkelerimiz
  Öğretim Modeli
  Kampüste Yaşam
  Kulüplerimiz
  Sosyal Sorumluluklar
  BİZİ TAKİP EDİN